הנעשה והנשמע בת”ת- תשרי תשע”ז

בוקר ישיבה לחטיבה הישיבתית – הרב יהונדב אשחר

 

בשעה טובה התחלנו בלימוד משותף לתלמידי החטיבה ובחורי הישיבה ב’סדר בוקר’ שהתקיים בז’ תשרי כהכנה ליוה”כ. התלמידים נחשפו לעולם בית המדרש וללימוד תורה לשמה הבא מתוך בחירה וחפץ הלב. הבוקר נפתח בלימוד בחבורות עם בחורי הישיבה בנושא עבודת הכהן הגדול ביום הכיפורים, ואחריו נאספנו לארוחת בוקר שהכינו התלמידים. לאחר שהשבענו את רעבוננו, השתתפנו בשיעור מסכם מלווה במצגת עם אחד מרבני הישיבה. סיימנו את הלימוד בהתוועדות ובסיפורים עם כמה מתלמידי הישיבה.

ערב לימוד אבות ובנים – הרב מנחם איתן, מחנך א' ביום ראשון

 

ביום ראשון ז’ תשרי, בין הכפרות לקניות ולבניית הסוכה, הצלחנו להקדיש זמן יקר ללימוד אבות ובנים. הלימוד התקיים הפעם ביישוב תקוע, ממנו מגיעים מדי יום ילדים רבים ללמוד בת”ת. כל אבא ובן בחרו נושא אותו הם רוצים ללמוד – על התשובה / עבודת הכה”ג / הלכות יוה”כ / ספר יונה. ללימוד של אבא עם בן יש ערך ואור מיוחד, ומשמח היה לראות את בית הכנסת מתמלא בקול של תורה. אחרי תפילת מנחה והפסקת ארטיקים לילדים התיישבנו שוב ושמענו שיחה מפי הרב אבי בלידשטיין, רב היישוב תקוע. הרב אבי רומם ועורר אותנו לקראת היום הקדוש הקרב ובא. האבות זיו יחזקאל ועזרא גטנו ניגנו ניגוני תפילה נפלאים, והשירה המשותפת והנגינה המרוממת חתמו ערב אבות ובנים משמח ופותח לב.

 

פעילות קישוט סוכה – ניר חריר, רכז חברתי 

ביום חמישי י”א תשרי התקיימה פעילות של הכנת קישוטים לסוכה, וכל התודות הן למורות האחראיות – מיה, טלי ומיטל – שדאגו לכל. גם התלמידים שמו לב לזאת ושיתפו פעולה בצורה מדהימה מקטנם ועד גדולם. כיתות השכבה הנמוכה בשני האגפים הכינו שלט “ברוכים הבאים” בשילוב פלסטלינה, קישוט מובייל יפה ומושקע בצורת מנורה וקישוטים בצורות של פרפר ומניפה. הכיתות בשכבה הגבוהה עשו מובייל רימונים יפה ומושקע ומגזרות נייר צבעוניות ומדהימות.

מובאות בפניכם חלק מהיצירות. שנזכה תמיד לקיים את הפסוק “זה א-לי ואנווהו” במעשי ידינו.

בית מדרש בוגרים-צעירים באגף בנים לקראת חג הסוכות 

 

ביום שישי, ערב שבת פרשת האזינו, התקיים בית מדרש בוגרים-צעירים. תלמידי כיתות ו’-ח’ למדו בחברותות עם ילדי הכיתות הצעירות. השנה עסקנו בפרקי המשנה המסיימים את מסכת סוכה ודנים בשמחת בית השואבה ובניסוך המים. היה משמח לראות את המוטיבציה של התלמידים הגדולים והצעירים, ולשמוע את קולות הלימוד.

 

תערוכת הסוכות באגף הבנות – ברוריה ג'ורנו, מחנכת א' 

 

בנות כיתה א’ קיבלו מסכת סוכה מקוצרת ומאויירת. למרות שהן עדיין לא קוראות, הן למדו מהי סוכה כשרה ומהי סוכה פסולה. הן הקשיבו למורה שקראה את המשניות וידעו להבחין מתי הסוכה מתאימה להלכה ומתי אינה תואמת את ההלכה.

כל תלמידה בחרה סוכה שאהבה ובנתה דגם תלת-ממדי. הבנות המתוקות גילו יצירתיות, הבנה ואחריות, וזו היתה חוויית למידה משמעותית. ישר כוח גדול להורים על שיתוף הפעולה!

בכינוס השבועי לפני החג הציגו בנות הכיתה את כל הסוכות בתערוכה מפוארת. כל בת הציגה בפני האגף את הסוכה שבנתה והסבירה על פי המשנה מדוע היא כשרה / פסולה. כך זכו כל בנות האגף בלמידה משמעותית וחווייתית של הלכות סוכה. כל הכבוד לכיתה א’ על האומץ לעמוד ולהסביר לכולן!

 

כינוס בנושא הגשם באגף הבנות – לאה קליין, מחנכת ג' 

 

לכבוד גשמי הברכה להם זכינו מיד לאחר הזכרת הגשמים, בנות כיתה ג’ למדו על מעלת הגשמים על פי הנאמר במסכת תענית. הן איירו ציטוטים מתוך המסכת והסבירו לכל בנות האגף את שלמדו בכינוס השבועי. טעימה לדוגמא: הידעתם כי “גדול יום הגשמים כיום שניתנה בו תורה”?

שנזכה לחורף מבורך ובריא!