הנעשה והנשמע בת”ת- כסלו תשע”ז

טיול לכיתות ג’-ד’ בנים (הרב אחיה)

ביום חמישי ח’ כסלו טיילנו לירושלים. ביקרנו במשכנות שאננים ובטחנת הקמח, שם שמענו על משה מונטפיורי וראינו את הכרכרה שלו. ירדנו לגיא בן הינום וראינו את הרכבל של הר ציון בו העבירו בימי קום המדינה תחמושת וציוד ליהודים שהיו שם. עברנו ב”פארק טדי”, עלינו על החומות וירדנו בסוף לרובע היהודי, משם הגענו לכותל. אמרנו כמה מזמורי תהילים – והביתה. היה טיול נהדר, גם עם הרבה כיף וגם מעניין ומחכים.

טיול למקורות הירקון לכיתה ז’-ח’ בנים – הרב יונדב אשחר

ניצלנו את ההפוגה בגשמים ויצאנו לגיחה קצרה למקורות הירקון ולשמורת תל אפק. נסענו במיניבוס לשמורה וראינו את בריכות המים ואת הזרימה היפה. למדנו על ההיסטוריה של המקום, ראינו את המבנים ההיסטוריים וגם עסקנו מעט בארכיאולוגיה מקומית. בהמשך הגענו לבריכת הנופרים, למדנו מעט על צמחי המים ועל העופות בסביבה, וכבר היינו צריכים לשוב חזרה לבת עין…

 

נושא החמ”ד: 50 שנה לשחרור ירושלים, גוש עציון וחברון – ניר חריר, רכז חברתי ערכי

במשך כל החודש למדנו על חברון בשני אגפי הת”ת, הן בשיעורים והן בצורה חווייתית ושוברת שיגרה. ערכנו שני חידונים על חברון, וב”ה התלמידים הפגינו התלהבות וידע רב. בד’ כסלו שמענו שיחה מרתקת מתושבת חברון, הרבנית בתיה כהן, על ההתמודדות עם מציאות לא פשוטה ועל האמונה שיש לתושבים בצדקת דרכנו. כמו כן, ראינו מצגת קצרה על חברון ושמענו שירים על העיר. החטיבה הצעירה נהנתה מפעילות יצירה על מערת המכפלה, והחטיבה הבוגרת הכירה את ההיסטוריה של העיר ולמדה על אישים שגרו ופעלו בחברון לאורך הדורות בדגש על דמויות רבניות ומנהיגים. נחשפנו לתרומתה של ישיבת סלבודקה לחברון, וכן למקומה של תנועת חב”ד בהיסטוריה של העיר, ובמיוחד למדנו על הרבנית מנוחה רחל. בי”ט כסלו קיימנו התוועדות עם ר’ משה קוט (ר’ להלן) שלימד אותנו על חב”ד ועל החיבור שהיה לאדמו”ר הזקן עם א”י ועם תורת ישראל, וכך סגרנו את מעגל החיבור של תנועת חב”ד לחברון ולארץ הקודש.

התוועדות י”ט בכסלו לאגף הבנות – המורה מיטל

ההתוועדות לכבוד י”ט כסלו היתה מרוממת ומרגשת מאוד. בשיעורי חסידות למדו הבנות את הרקע לאירוע, וכתוצאה מכך היו ממש שותפות לשמחת היום. שרנו, פטפטנו, אמרנו “לחיים לחיים!” כשכל בת מברכת את חברתה כיאה לחסידים!! קיבלנו החלטות טובות (וב”ה – גם כוחות לעמוד בהן), וראינו וידאו של סיפור המאסר בציורי חול.

התוועדות י”ט בכסלו באגף הבנים – הרב מנחם

כמדי שנה, ציינו את “חג הגאולה” י”ט בכסלו בכינוס מיוחד לתלמידים. כיתות א’-ג’ וכיתות ד’-ו’ שמעו על עניינו של היום ומעט מתורתו ומניגוניו של בעל התניא מהרב משה קוט, שהגיע במיוחד מביתר לשוחח עם התלמידים. בסוף הכינוס ערכנו הגרלה על ספרי תניא בין התלמידים, ועוד הגרלה מיוחדת לתלמידים שטרחו ללמוד שורות מפרק התניא בעל פה! אחרי הכינוסים ישב הרב קוט להתוועדות מיוחדת עם תלמידי כיתה ז’-ח’. לחיים ולברכה!

פעילות בשמן לקראת חנוכה – ניר חריר, רכז חברתי ערכי

בכ”א כסלו קיימנו (בנים ובנות) פעילות של יצירה בשמן ובצבעים. למדנו על הייחודיות של השמן הצף על גבי כל המשקים, ובאופן דומה – על הייחודיות של עם ישראל המוסר את נפשו ולא מתערה בגויים, למרות כל הקשיים. בכל שנות הגלות לא עזבו היהודים את דתם ושמרו על התורה ועל המצוות.

 

בוקר לימוד בישיבת בת עין לקראת חנוכה – הרב יהונדב

בעזרת ה’ קיימנו לימוד משותף של תלמידי החטיבה עם תלמידי הישיבה. הבוקר נפתח בלימוד בחבורות מלווה בדפי מקורות על מחלוקת ב”ש וב”ה ביחס למספר הנרות שיש להדליק בכל יום מימי החנוכה. לאחר הלימוד, התכבדנו בכיבוד מפנק שארגן לנו הרב אורי אלפרט, ולאחר מכן השתתפנו בשיעור מסכם מפי הרב בניה ינאי.

בהזדמנות זו אנו מבקשים להודות לרב יהונדב דרורי שטורח ומסייע לנו רבות בחיזוק הקשר החשוב בין החטיבה לתלמידי הישיבה ורבניה.

יום פעילות מיוחד בחנוכה – זהר אלישיר ואילת שושן

לכבוד היום הראשון של חנוכה קיימנו בת”ת יום פעילות מיוחד וגדוש! פתחנו בתפילות הלל חגיגיות ובחלוקת תעודות וממתק קטן לכל מי שהכין חנוכייה. לאחר מכן, עברו הילדים בין תחנות שונות ובהן יצירות, משחקים לחג וסיפורי חסידיים. לקראת סיום היום צפו התלמידים בהצגה “נס במדבר” של תאטרון “לב השמים”, ולסיום קינחנו – איך לא – בסופגנייה חמה ומתוקה!

חג חנוכה שמח לכולם!